Bergen - stolica krainy fiordów

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Przez wieki Bergen było największym i najbardziej ruchliwym miastem Norwegii. Całe życie koncentrowało się tutaj wokół portu i hanzeatyckiej dzielnicy Bryggen. Dziś ruch wśród portowych uliczek jest nie mniejszy, a odwiedzając targ rybny przy nabrzeżu spróbować można owoców morza wprost z kutra.

Bergen warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na niepowtarzalną atmosferę. W mieście liczącym 230 tys. mieszkańców praktycznie co dzień odbywają się ciekawe imprezy, koncerty i festiwale. Można śmiało powiedzieć, że jest ono kulturalnym centrum Norwegii.

Dla turysty najciekawszą częścią miasta jest położona nad zatoką zabytkowa dzielnica Bryggen wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Składa się ona z kilku kwartałów drewnianych, ściśniętych wąsko domów ustawionych frontem do portowego nabrzeża. Mieściły się tu domy kupieckie Hanzy, która przez długie wieki miała w Norwegii monopol na handel rybami oraz zbożem. Jak każdy monopol przynosiło to krociowe zyski, które trafiały do bardzo wąskiego grona kupców, będących w zdecydowanej większości pochodzenia niemieckiego. Stworzyli oni tutaj swego rodzaju zamknięte miasto rządzące się własnymi prawami. Codzienne życie wcale nie należało tu jednak do najłatwiejszych i było poddane wielu surowym rygorom. Obawiając się pożaru wprowadzono zakaz palenia ognia w domach, nawet w trakcie surowych zim, przez co znane są przypadki śmierci z wychłodzenia. Nikt w faktorii nie mógł też mieszkać z rodziną - ani patron, ani jego zastępca oni tym bardziej ich pracownicy. Celibat byłby całkowity, gdyby nie dziesiątki domów publicznych otaczających Bryggen.

Wędrując po wyłożonych drewnem, wąskich pasażach poczuć można specyficzny nastrój, który potęguje panujący tu półmrok.
W dawnych kupieckich domach i magazynach dziś mieszczą się sklepy z pamiątkami, galerie sztuki, restauracje i bary. Co zadziwia, to niezwykła ciasnota. Każdy metr przestrzeni był tu maksymalnie wykorzystany. Jak widać faktorie kupców Hanzy w niczym nie przypominały luksusowych gabinetów współczesnych managerów z Wall Street.

Dobrym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu zabytkowych uliczek jest park przy twierdzy Bergenhus kilka kroków na północ od Bryggen. Można tu usiąść w cieniu drzew i wysłuchać koncertów na świeżym powietrzu, które często odbywają się tu w trakcie lata. Bergen wychowało wielu znanych artystów, tutaj w 1765 roku powstała pierwsza norweska orkiestra symfoniczna prowadzona w latach 1880-1882 przez samego Edwarda Griega. O tym najsłynniejszym norweskim kompozytorze można dowiedzieć się więcej odwiedzając muzeum Troldhaugen mieszczące się pod miastem.
W domu malowniczo położonym nad jeziorem artysta spędził ostatnie lata swojego życia. Latem w środy, soboty i niedziele odbywają się tu koncerty. Darmowe autobusy dowożą wówczas turystów z centrum miasta.

Jak na portowe miasto przystało w samym sercu Bergen, przy nabrzeżu zatoki Vågen znajduje się targ rybny Torget, gdzie można kupić świeże śledzie, łososie, krewetki, kraby i inne owoce morza, a także zjeść smakowite przekąski jak na przykład kanapki z mięsem renifera. Po zatoce kursuje prom łączący targ rybny z Tollboden położonym tuż przy kolejnej atrakcji miasta, jaką jest Akvariet. W 70 ogromnych akwariach zobaczyć można dziesiątki gatunków morskich ryb oraz pingwiny i foki.

Swoją urodę miasto zawdzięcza w dużej mierze malowniczemu położeniu w otoczeniu wzgórz. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy wybrać się można na wycieczkę kolejką linową na pobliskie wzgórze Fløyen, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Wśród zielonych pagórków i niewielkich jezior poprowadzono tu sieć pieszych ścieżek idealnych na popołudniowy spacer. Na miłośników dłuższych wędrówek czeka 6-godzinna trasa na Ulriken, najwyższe z otaczających miasto wzgórz. Tutaj również poprowadzono kolejkę linową Ulriksbanen, w sezonie kursującą w dół do miasta co 7 minut.

Bergen Card

Planując zwiedzanie miasta warto kupić Bergen Card. Karta uprawnia do darmowych przejazdów komunikacją miejską, wstępów do większości muzeów i zabytków w Bergen i okolicy, korzystania z parkingów miejskich, przejazdów kolejką linową Fløibanen na górę Fløyen, wejścia na baseny.

Posiadacze Bergen Card otrzymują zniżkę na koncerty, w kinach, teatrach, w tym 25% zniżki na bilet do Bergen Akvariet oraz 60% zniżki do Troldhaugen, domu Griega.
Karta ważna 24 godz. kosztuje dla dorosłych 200 Nkr., 48 godz. - 260 Nkr.

Okolice Bergen

Będąc w Bergen trzeba koniecznie przeznaczyć dzień lub najlepiej kilka dni na odwiedzenie okolicznych fiordów. Nie dysponując własnym transportem można skorzytać z oferty wycieczek Norway in a Nutshell (www.norwaynutshell.com). Jednodniowy bilet kosztuje 1045 Nkr i upoważnia do przejazdu porannym pociągiem z Bergen przez dolinę Flåmsdalen do Flåm, następnie przeprawy promowej przez wąski i wyjątkowo malowniczy fiord Nærøyfjorden do osady Gudvangen, a następnie wjazd autobusem wąwozem Stalheimskleva i wieczorny powrót pociągiem przez Voss do Bergen.

Jak dotrzeć do Bergen

Od kilku miesięcy bezpośrednie loty do Bergen z Warszawy organizują tanie linie lotnicze Norwegian Air
Informacje o aktualnych promocjach można znaleźć na www.norwegian.com
Z Oslo do Bergen kilka razy dziennie kursuje pociąg, jadący przez malowniczy płaskowyż Hardangervidda. Bilet w promocji Minispris kosztuje 199 Nkr www.nsb.no
Tanie linie autobusowe Lavprisekspressen kursują z Oslo.
Informacje o aktualnych cenach na www.lavprisekspressen.no

Kolejka linowa Fløibanen
www.floibanen.no w obie strony 80 Nkr., dzieci 60 Nkr., z Bergen Card bezpłatnie

Kolejka linowa Ulriksbanen
www.ulriken.no w obie strony 145 Nkr., dzieci 75 Nkr

Deszczowe Bergen

Tak jak Wenecja kojarzy się z kanałami, Paryż z wieżą Eiffela tak Bergen kojarzy się przede wszystkim z deszczem. Morski klimat powoduje, że pada tu przez większość czasu, jak podają statystyki średnio 250 dni w roku. W październiku w odbywa się tu Festiwal Deszczu, a na niektórych ulicach spotkać można automaty do sprzedaży parasoli, które jako pierwsze w świecie wprowadzone zostały właśnie tutaj.

Nich nikt się jednak tym nie zraża, bo najbardziej charakterystyczną cechą morskiego klimatu jest jego zmienność. Jeśli w trakcie popołudniowego spaceru złapie nas deszcz wystarczy schronić się w jednej z kawiarni, by już po pół godzinie cieszyć się na nowo słoneczną pogodą.
 

Autobusy
Normalny bilet kosztuje 26 Nkr., za dalsze przejazdy płaci się w zależności od odległości.

Kolejka miejska
www.bergensexpressen.no
Miniaturowe wagoniki kolejki Bergens Expressen są prawdziwą atrakcją dla dzieci. Podczas godzinnej wycieczki kolejka objeżdża główne atrakcje miasta. 

Gdzie tanio przenocować

W sezonie warto rezerwować miejsca z dużym wyprzedzeniem. Tanich miejsc noclegowych jest tylko kilka, a od czasu uruchomienia tanich połączeń lotniczych liczba turystów znacznie wzrosła.
Przykładowe adresy:

  • Montana Vandrerhjem (www.montana.no) – 5 km na południe od centrum w pobliżu kolejki linowej Ulriksbanen. Nocleg we wspólnej sali 225 Nkr.
  • Bergen Family & Youth Hostel YMCA (Nedre Korskirkeallmenning 4, www.bergenhostel.com) – w centrum miasta. Nocleg we wspólnej sali od 190 Nkr.
  • Intermission (Kalfarveien 8, czynne od 15 VI do 15 VIII, www.intermissionhostel.no) – niedaleko dworca kolejowego. 190 Nkr od osoby.
  • DORM.no (Kong Oscargate 44, www.dorm.no) schronisko 300 metrów od dworca. Nocleg we wspólnej sali za 275-300 Nkr. W cenę wliczona jest pościel. Jest też dostęp do kuchni.

Przydatne linki:

www.visitBergen.com - oficjalna strona turystyczna Bergen. Informacje, porady, mapa miasta, noclegi.

Czytany 56485 razy

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: Stavanger. Śledzie w oleju »

komentarz

Skomentuj