Panorama Geiranger z Flydalsjuvet. Norwegia Zachodnia Panorama Geiranger z Flydalsjuvet. Norwegia Zachodnia Fot. Konrad Konieczny

Geiranger - król fiordów

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

 Fiordy są prawdziwą wizytówką i symbolem Norwegii, a szczególnie wąski i stromy Geirangerfjord jest najbardziej znanym z nich wszystkich. W 2005 r. wraz z Nærøyfjordem otrzymał on od National Geographic laur najlepiej na świecie zarządzanego miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

Geirangerfjord wrzyna się w wysokie góry wąskim klinem wygiętym w kształt litery "S", a z jego stromych zboczy spływają warkocze wodospadów, w tym największe i najbardziej znane De Syv Søstre (Siedem Sióstr), a także Frairen (Zalotnik) i Brudesløret (Ślubny Welon). Rejs statkiem po fiordzie to punkt obowiązkowy podczas wyjazdu nad norweskie fiordy. W kraju znaleźć można wiele miejsc robiących równie duże, a może nawet większe wrażenie, ale zaletą Geiranger jest stosunkowo łatwy dojazd i bliskość do innych atrakcji takich jak lodowiec Briksdalsbreen czy Droga Trolli.

Geirangerfjord jest na tyle głęboki, że mogą do niego wpływać pełnomorskie statki. Aż trudno to sobie wyobrazić, ale wzdłuż jego ścian na wąskich występach jeszcze przed wojną mieszkali ludzie na odizolowanych od świata farmach. Historie opowiadają o dzieciach przywiązywanych do palików, aby podczas zabawy nie spadły z urwiska oraz o farmerach blokujących głazami ścieżki by uniemożliwić przejście poborcom podatkowym. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stąd dopiero w 1961 r.

Najlepszy widok na fiord rozpościera się ze szczytu Drogi Orłów wijącej się w górę północnego zbocza fiordu. Przy jednym z zakrętów drogi powstał widowiskowy punkt widokowy. Trzeba się tu koniecznie zatrzymać na zdjęcie. Drugim miejscem skąd najlepiej widać fiord to zatoczka parkingowa przy półce skalnej Flydalsjuvet. Od parkingu można zejść wzdłuż drogi około 100 metrów i ścieżką podejść do urwiska skąd widok jest jeszcze piękniejszy. No i na koniec całą okolicę jak z lotu ptaka zobaczymy z góry Dalsnibba (blisko 1500 m wysokości) górującej nad całą okolicą. Jest to jedyny szczyt w Norwegii, na który wiedzie wyasfaltowana droga (ostatni odcinek od jeziora Djupvatnet jest płatny)

Geiranger

Na końcu fiordu leży niewielka, licząca 300 mieszkańców osada Geiranger. Będąc tu warto wybrać się na wędrówkę jedną z wielu ścieżek prowadzących w okoliczne góry. Jedna z nich pozwala obejść od tyłu ścianę wodospadu Storseterfossen, inna wiedzie do opuszczonej farmy Skageflå, po drodze dając znakomitą okazję do podziwiania fiordu. Bardzo popularna jest także wisząca nad doliną półka skalna Flydalsjuvet. Polecamy zatrzymać się w Geiranger choć na jeden dzień i wybrać się na jeden ze szlaków. Centrum Geiranger bywa ruchliwe (czego my norwegofile nie lubimy). Górskie ścieżki, nawet te krótkie, są w sezonie puste i dopiero na nich poczujemy magię tego miejsca.

 
geirangertrasy
Nr
Nazwa
trasy
Czas
przejścia
Początek
trasy
Poziom trudności
1 Løsta 500 npm 0.5 godz Vesterås Gård Średni
2 Storseterfossen 600 npm 1.0 godz. Vesterås Gård Średni
3 Grindalseter 820 npm 2.0 godz. Hole Bru Wysoki
4 Holemyrane 450 npm 1.0 godz. w obie strony Solbakken Camping Średni
5 Flydalsnakken 400 npm 2.5 godz. w obie strony Union Hotell Niski
6 Kopane 0.5 godz. Union Hotell Niski
7 Homlongsetra 550 npm 1.5 godz. Homlong Średni
8 Hyskje 0.5 godz. Grande Niski
9 Kvanndalsfossen 550 npm 0.5 godz. Dalen Camping Niski
10 Vesteråsfjellet 200 npm 0.5 godz. Vesterås Gård Niski
11 Vinje - Hole 0.5 godz. Vinje Camping Średni
12 Gamlevegen 0.5 godz. Informacja turystyczna Niski

Rejsy

Po fiordzie w sezonie letnim kilka razy dziennie kursuje prom wycieczkowy (miejsca na samochód trzeba rezerwować z wyprzedzeniem). Rozkład dostępny jest nastronie www.fjord1.no

Trwający niespełna godzinę rejs promem wycieczkowym przez fiord między wioskami Hellesylt a Geiranger należy do jednych z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Na przejażdżkę statkiem pośród wysokich skalnych ścian wybiera się co roku około 600 tys. turystów. Po drodze statek podpływa blisko do wodospadów tak że pył wodny sypie się na głowy pasażerów.

Czytany 32210 razy

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: Majestatyczny Nærøyfjord »
Skomentuj