Region Trøndelag nazywany jest spichlerzem Norwegii. Norwegia Środkowa. Region Trøndelag nazywany jest spichlerzem Norwegii. Norwegia Środkowa. Fot. Konrad Konieczny

Regiony Norwegii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Norwegia podzielona jest na pięć dużych regionów. Każdy z nich charakteryzuje się niepowtarzalnym pięknem i w pewnym stopniu różni się od pozostałych.

Østlandet – śladami wikingów

Obejmuje obszar po obu stronach Oslofjordu, wraz ze stolicą i terenami dalej na północ. Pagórkowate ukształtowanie regionu jest, jak na Norwegię, dość korzystne. Dzięki temu od najdawniejszych czasów toczyło się tu życie. Świadectwem tego są liczne znaleziska archeologiczne, kurhany i ryty naskalne. Można je dziś podziwiać, zwłaszcza w południowych okręgach - Vestfold i Østfold. Tereny wokół Oslofjordu to także matecznik wikingów. Mieściło się tu wiele osad, skąd morscy rozbójnicy wyruszali na podbój Europy. Północ regionu jest z kolei bardziej górzysta i porośnięta lasami. Leży tam największe norweskie jezioro Mjøsa (365 km2 – trzy razy większe niż nasze Śniardwy). Region Østlandet obejmuje też kilka tzw. wielkich dolin. Najbardziej okazała z nich to dolina Gudbrandsdalen, w której toczy się akcja słynnej powieści Sigrid Undset „Krystyna, córka Lavransa”.

Sørlandet – norweska riwiera

To najmniejszy ze wszystkich regionów. Obejmuje skrajnie południową część kraju. Urozmaicone szkierowe wybrzeże i stosunkowo łagodny klimat sprawiają, że to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Norwegów. Jest tu rzeczywiście wyjątkowo pięknie, a przy tym blisko stolicy. Urokliwe porty zachęcają do uprawiania żeglarstwa, a liczne restauracje kuszą rybnymi przysmakami. Wnętrze regionu jest nieco bardziej górzyste, choć daleko mu do wysokich gór na północy kraju.

Vestlandet – kraina fiordów

Region Vestlandet obejmuje zachodnie wybrzeże Norwegii. Większość norweskich fiordów leży właśnie tutaj - w tym najbardziej spektakularne, jak Sognefjord czy Geirangerfjord. Stolicą tej krainy jest Bergen – miasto godne zobaczenia co najmniej tak samo, jak otaczające je fiordy. Interior w Vestlandet to kraina gór, górskich płaskowyżów i lodowców. Tu znajduje się Jostedalsbreen. (487 km2) - największy lodowiec na kontynencie europejskim. Na granicy regionów Vestlandet oraz Østlandet leży wysokie pasmo górskie Jotunheiemen („siedziba olbrzymów”), a w nim najwyższy norweski szczyt Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.).

Trøndelag - spichlerz Norwegii

To obszar położony w środkowej części kraju, wokół miasta Trondheim. Korzystne ukształtowanie terenu i szeroki nabrzeżny pas urodzajnych ziem sprawiły, że region od dawna był wykorzystywany rolniczo. Chłopi z Trøndelagu należeli do najzamożniejszych w kraju. Rozłożyły się tu liczne farmy z charakterystycznymi dla Norwegii budynkami mieszkalnymi w kolorze białym i gospodarczymi w kolorze czerwonym. Kiedyś norweskie gospodarstwa musiały być samowystarczalne. Oprócz domu, stodoły czy obory bogaty rolnik miał spichlerz, kuźnię, warzelnię, a nawet młyn. Przybysze z zagranicy, widząc takie gospodarstwo, nierzadko byli przekonani, że to cała wieś...

Nord-Norge – kraina zorzy polarnej

Większość tego regionu leży za kołem polarnym. Pod względem ukształtowania powierzchni nie różni się zbytnio od reszty kraju – tu też dominują góry. Dzięki wpływowi ciepłego Prądu Zatokowego, nie jest to jednak kraina skuta lodem. Przybyszów zachwyca surowe piękno przyrody w Północnej Norwegii. Zimą szczęśliwcom uda się być może zobaczyć aurora borealis – zorzę polarną. Lato to z kolei czas „białych nocy” i szybkiego rozkwitu skąpej roślinności. Północna Norwegia jest także ojczyzną Saamów, rdzennych mieszkańców tych ziem.

Czytany 28302 razy

Artykuły powiązane

 • Norwegia oczami Disneya - wieczór promocyjny!
  1 grudnia Ambasada Norwegii, Attache Obrony i Innovation Norway zaprosiły 500 gości na norweskie przyjęcie bożenarodzeniowe, połączone ze specjalnym pokazem zainspirowanego Norwegią nowego hitu Walta Disneya pt. ‘Kraina Lodu’.
 • Oto Norwegia na wesoło
  Norwegia widziana oczami Norwega.
 • Jedząc rybę w Trøndelag

  Wody przybrzeżne, fiordy, norweskie jeziora i rzeki zasiedla ponad 200 gatunków wodnych stworzeń. Prawie wszystkie nadają się do spożycia.

 • Wszystko dzięki Norwegii

  Czy, żyjąc wśród rozmaitych wynalazków cywilizacji, mamy świadomość, jak wiele skromny norweski naród zrobił dla ludzkości?

 • Norwegia - kraj raj?

  Często słyszy się sformułowanie „skandynawski raj”. Raj dla pracowników, miłośników przyrody... Czy Norwegia zasługuje na to miano?

 • Norwegia jest naj...

  Wiele krajów rości sobie prawo do posiadania w swoich zasobach czegoś, co jest „naj”. W przypadku Norwegii nietrudno o znalezienie przykładów.

Skomentuj