Trysil – największy ośrodek narciarski w Norwegii. Trysil – największy ośrodek narciarski w Norwegii. Fot. Konrad Konieczny

Narty w Norwegii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Większość Norwegów to świetni narciarze, m.in. dlatego, że zdecydowanie mają gdzie szkolić swoje umiejętności.

W Norwegii funkcjonuje wiele nowoczesnych ośrodków, te największe z ok. 50 km tras zjazdowych znajdują się w jej południowo – środkowej części. Ośrodki te mają świetne połączenie zarówno z Oslo, jak i z Bergen.

Dlaczego Norwegia?

Norweskie trasy przyciągają narciarzy głównie ze względu na ciekawą odmianę, dla jakże popularnych Alp. Wprawdzie ośrodki są mniejsze od tych znanych z zachodniej Europy, to jednak kuszą znakomitymi warunkami śniegowymi i bardzo urozmaiconymi trasami.

Poza tym warto wybrać się do Norwegii także po to, aby doświadczyć wysokiej kultury jazdy na stokach. Dobrym powodem mogą być także atrakcje towarzyszące, jak jazda psimi zaprzęgami, czy jeśli wybierzemy daleką północ także możliwość zaobserwowania zorzy polarnej.

Norwegia posiada najwyższej klasy ośrodki narciarskie z pełną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną. Wśród największych i najbardziej znanych można wymienić Trysil, Hemsedal, Hafjell i Geilo. Każdy z nich oferuje około 50 km różnorodnych tras zjazdowych. Poza nimi działa także wiele mniejszych ośrodków, wśród nich Tryvann na przedmieściach Oslo.

Snowboard

Snowboard jest w Norwegii również popularny, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. W Rauland, w okręgu Telemark znajduje się Vierli Snowboard Park, zajmujący czołowe miejsce na liście parków terenowych.

W Geilo z kolei znajduje się ośrodek świetnie przygotowany dla dzieci, przez co uznawany za jeden z najbardziej przyjaznych dla rodzin. Również w okolicach Oslo znajdziemy warte polecenia ośrodki snowboardowe – Zimowy park terenowy Tryvann i Varingskollen.

Sezon

Sezon narciarski w Norwegii trwa ponad pół roku! Ponad 200 nowoczesnych ośrodków zimowych czynnych jest od listopada do maja. Najpopularniejszy jest jednak okres od marca do kwietnia, kiedy dni są już dłuższe i temperatury wyższe.

Letnie ośrodki

W Norwegii, nawet w środku lata, można uprawiać narciarsko-snowboardowe szaleństwo. Wszystko dzięki lodowcowi Jostedalsbreen. Największy ośrodek letni znajduje się w Stryn, pozostałe pod najwyższym szczytem w Norwegii – pod Goldhøpiggen i w Folgefonna.

Ceny

Ceny za karnety tylko niewiele przewyższają te znane z alpejskich kurortów. Za weekendowy karnet zapłacimy ok. 600 Nkr., za tygodniowy ok. 1500 Nkr. Wynajęcie sprzętu to z kolei ok. 370 Nkr za weekend i 700 Nkr za cały tydzień.

Narciarstwo biegowe

Trasy przygotowane dla narciarzy biegowych zaczynają się praktycznie tuż za granicami miast – wokół samego Oslo jest ich 350 km. Trasy są bardzo dobrze przygotowane i co ważne - zupełnie bezpłatne.

Z racji pokonywania długich dystansów warto mieć zawsze przy sobie ciepły napój w termosie i prowiant. Konieczne jest tez oświetlenie, np. w postaci latarki czołówki. Dla entuzjastów narciarstwa biegowego wymarzone trasy znajdują się pod dostatkiem w górach Jotunheimen.

Snowkiting

Snowkiting inaczej zwany także skikitingiem to najnowsza odmiana zimowych sportów, raczej już z grupy ekstremalnych. Dyscyplina dostarcza niesamowitych wrażeń i podnosi poziom adrenaliny. Wystarczy odwaga, narty lub snowboard, hełm, szelki i latawiec i można osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h.

Górski płaskowyż Hardangervidda uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu. Jeśli oprócz osiągania zadziwiających prędkości mamy także ochotę na coś więcej, warto wybrać się do Varanger. Tam jadąc na nartach, równocześnie możemy podziwiać Ocean Arktyczny.

Czytany 8097 razy
Więcej w tej kategorii: Wędkowanie w morzu »

komentarz

  • Link do komentarza poniedziałek, 08 grudzień 2014 15:45 napisane przez April

    Czy była by możliwość opublikowania jakie wyciągi są w tej chwili czynne w Norwegii? Wiem, że cześć startuje pod koniec listopada...

Skomentuj