Podczas wyjazdu do Norwegii nie zapomnijmy o dobrej mapie. Góry Jotunheimen. Podczas wyjazdu do Norwegii nie zapomnijmy o dobrej mapie. Góry Jotunheimen. Fot. Konrad Konieczny

Co zabrać na wyjazd?

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Wybierając się w podróż do Norwegii, nasz bagaż uzależniony jest przede wszystkim od tego czy wybieramy się samochodem, czy też korzystamy z innych środków lokomocji, jak samolot czy pociąg.

Jeśli wybieramy się samochodem naszym jedynym ograniczeniem może być pojemność bagażnika, gorzej jednak gdy celem naszej podróży jest rowerowa wyprawa, czy wędrówka z plecakiem po górach.  Wiadomo, że wtedy każdy kilogram jest ważny.

Na wyjazd zabierzmy:

 • Kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i rękawiczki. Dobrze gdy kurtka jest wykonana z oddychającego materiału z membraną (Goretex, Sympatex etc.).  Nie chodzi bowiem o to by nas ogrzała a ochroniła przed deszczem i wiatrem. Czapka i rękawiczki przydadzą się w chłodniejsze wieczory oraz podczas wędrówek po lodowcu.
 • Ciepły sweter lub polar oraz dwie pary długich spodni. Pakując ciuchy pamiętajmy, że nawet latem temperatura na północy może spaść w nocy do 0°C. Poza tym pogoda potrafi się zmienić w ciągu dnia nawet o kilkanaście stopni (patrz Pogoda w Norwegii). Najbezpieczniej zabrać ze sobą kilka cienkich warstw odzieży  i ubierać je „na cebulkę” dostosowując się do aktualnej pogody.
 • Wygodne, najlepiej nieprzemakalne buty, na stabilnej, antypoślizgowej podeszwie. Norwegia najciekawsza jest w swoich trudno dostępnych zakątkach, dlatego nie pozwólmy, aby źle dobrane obuwie utrudniało nam ich poznanie.
 • Krem z filtrem UV. Nawet za kołem podbiegunowym latem zdarzają się upały, więc nie dajmy się zaskoczyć mocno grzejącym promieniom słońca.
 • Środki przeciwko komarom. Latem w pobliżu zbiorników wodnych meszki i komary potrafią dać się we znaki.
 • Śpiwór, ewentualnie poszwę na pościel. Śpiwór powinien zapewniać komfort w okolicy +5°C. Jeśli planujemy górskie wędrówki może być nieco cieplejszy (komfort 0°C). Decydując się na nocleg w schroniskach, mając własną poszwę na pościel można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt koron.
 • Zapas jedzenia, garnuszek turystyczny i sztućce. Żywność jest w Norwegii droga, więc zaoszczędzimy zabierając pewien zapas z domu. Jednak nie przesadzajmy z ilością produktów, ponieważ ceny w sieciowych supermarketach, jak Rema 1000, Kiwi, Rimi czy Coop nie są tak drastycznie wyższe od tych w Polsce. Największa różnica jest w cenach owoców, nabiału i mięsa, pozostałe produkty są droższe, ale już na tak znacząco. Wspomniane supermarkety są tylko w większych miastach, dlatego jeśli wybieramy się np. w góry warto  mieć ze sobą trudno psujące produkty, jak makarony, zupki, sosy w proszku, kawę, herbatę czy konserwy. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą produktów liofilizowanych – pozbawionych wody, przez co bardzo lekkich ale w pełni zachowującej swój smak i wartości odżywcze.
 • Aparat fotograficzny, zapas kart pamięci i ładowarkę. Inaczej kto uwierzy, że fiordy jadły nam z ręki.
 • Mapę Norwegii. 

Nie zabierajmy:

 • Gotowych kanapek. Popsują się już drugiego dnia wyjazdu.
 • Butelek z wodą. Wszędzie w Norwegii woda z kranu jest zdatna do picia bez przegotowania.
 • Parasola. Łatwo się złamie w bagażach. Lepsza jest kurtka z kapturem lub peleryna.
Czytany 23137 razy

Artykuły powiązane

komentarzy

Skomentuj