Głową Kościoła w Norwegii jest Król. Do niedawna w Norwegii nie było formalnego rozdziału Kościoła od Państwa, co zmieniło się na mocy poprawki do Konstytucji z 2012 r. Obecnie Norweski Kościół jest niezależną od państwa organizacją, uzależnioną jednak od wsparcia finansowego z budżetu. Wszyscy mieszkańcy Norwegii mają zagwarantowaną wolność wyznania.
10% Norwegów deklaruje przynależność do innej organizacji niż Kościół Norweski. Większość z nich stanowią chrześcijanie, wyznawcy islamu oraz członkowie Unii Humanistyczno – Etycznej (Human-Etisk Forbund).
W Norwegii obowiązuje rejestracja w związku wyznaniowym lub w Unii Humanistyczno-Etycznej. W przypadku braku rejestracji, władze automatycznie uznają, że dana osoba przynależy do Kościoła Norweskiego.
Rejestracja jest o tyle ważna, że np. podatek kościelny, który płaci każdy podatnik, jest przekazywany wówczas do organizacji, do której się rzeczywiście przynależy.
Kościół rzymskokatolicki jest obecny w Norwegii od wieków, ale jak widać nie zdobył on dominującej pozycji. Ponadto spośród wyznawców katolicyzmu ponad 60% to osoby urodzone poza granicami Norwegii.
Kościół Katolicki w Norwegii składa się z trzech części administracyjnych – Oslo, Trondheim i Tromsø. Formalnie jednak tylko Oslo jest diecezją, pozostałe dwie to tzw. administracje apostolskie. Większość kościołów katolickich rozmieszczona jest na południu kraju.
Katolicy są w Norwegii w mniejszości przez co niezbędne było dostosowanie zasad do warunków norweskich. I tak niektóre święta obchodzone są w inne dni tygodnia niż przywykliśmy w Polsce. Dla przykładu Boże Ciało, Trzech Króli i Wszystkich Świętych zostały przeniesione na niedziele. Poza tym z racji małej liczebności Kościoła potrzebne jest dużo większe zaangażowanie świeckich w sprawne jego funkcjonowanie – dlatego dziewczynki służące do mszy czy szafarki Komunii Świętej nikogo w Norwegii już nie dziwią.
Pomimo, że katolicy w Norwegii pozostają w mniejszości, jeśli jesteśmy w dużym mieście nie powinniśmy mieć za problemu, aby wziąć udział w mszy świętej, co więcej nawet w języku polskim.
Prym wiedzie katedra Św. Olafa w Oslo, gdzie oprócz uczestnictwa nawet kilka razy w tygodniu we mszy po polsku, można także uczęszczać w ojczystym języku na nauki przedmałżeńskie albo na comiesięczną katechezę w budynku katolickiej szkoły św. Sunnivy (tuż przy kościele św. Olafa).
Dokładne informacje o godzinach mszy świętych, w tym informacje w jakim języku są odprawiane, znajdziemy na www.katolsk.no w zakładce "messetider". Ciekawe informacje znajdziemy także na stronie duszpasterstwa polskiego w diecezji Oslo na www.katolicki.no.