Narwik. Między morzem a górami

Foto: Konrad Konieczny

Narwik (norw. Narvik) położony jest w północnej części Norwegii, w odległości 2420 km od bieguna północnego i 1453 km od Oslo. To bardzo młode miasto, zbudowane dopiero w 1902 r. jako port przeładunkowy dla transportu rudy żelaza ze szwedzkiej kopalni w Kirunie.

Przez dziesięciolecia życie koncentrowało się tu głównie wokół portu, i dopiero w ostatnich latach Narwik zmienia swoje oblicze stając się regionalnym centrum aktywnego wypoczynku. Wyjątkowe położenie między trzema fiordami (Beisffjord, Ofotfjord i Romakfjorden) a górami powoduje, że jest to znakomity punkt wypadowy do nurkowania, pieszych i rowerowych wycieczek w góry, a zimą do uprawiania narciarstwa.


Jak dotrzeć do Narwiku?

  • Pociągiem – do miasta kursuje linia ze Sztokholmu obsługiwana przez kolej szwedzką www.sj.se. Norweska linia kolejowa kończy się w Fauske, skąd do miasta dojeżdża autobus.
  • Samolotem – główne lotnisko w Evenes oddalone jest o 1 godzinę jazdy od miasta. Latają tu np. samoloty Norwegiana z Oslo. Narwik posiada też własne lotnisko Framnes.
  • Statkiem - to opcja dla tych, którzy podróżują z Lofotów. Statek kursuje na trasie Narwik–Svolvær-Narwik
  • Samochodem - z Oslo do Narwiku jest 1400 km. Przez centrum Narwiku przebiega droga E6.


Co warto zobaczyć?

  • Muzeum II Wojny Światowej przy głównym placu (www.warmuseum.no), prowadzone przez Czerwony Krzyż. Umiejętnie zorganizowana wystawa dokumentuje niemieckie bombardowania oraz morskie i powietrzne bitwy, gdzie obok wojsk norweskich walczyli żołnierze państw alianckich, w tym również Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Z. Szyszko-Bohusza. W walkach morskich w rejonie miasta brały udział polskie niszczyciele "Grom", "Błyskawica" i "Burza.

  • Trzy tzw. polskie miejsca związane z czasem ostatniej wojny.
    Pierwsze z nich to pomnik marynarza znajdujący się na Placu Groma (Gromslass), w południowej części miasta.
    Drugim takim miejscem jest tutejszy cmentarz komunalny, gdzie pochowanych jest 9 polskich żołnierzy poległych w czasie walk o Narvik.
    Trzecie z opisywanych miejsc znajduje się ok. 10 km od miasta w Håkvik. Tam, na wojskowym cmentarzu jest kwatera polska.

  • Warto wybrać się także na górujący nad miastem Fagernsfjell. Na jednym ze szczytów znajduje się restauracja, z której rozpościera się niesamowity widok na Narvik i okolicę. Do restauracji można dojść pieszo, zajmuje to niespełna 1,5 godziny. Dla mniej wprawionych turystów jest także druga opcja: przejazd do restauracji gondolą. Przejazd zajmuje niespełna 10 minut. Więcej szczegółów pod linkiem narvikfjellet.com/home

  • Innym muzeum wartym odwiedzenia jest Museum Nord. Muzeum położone w południowej części miasta zostało umieszczone w starym budynku kolei z 1902 roku. W muzeum można prześledzić historię Narwiku oraz linii kolejowej Kiruna – Narwik.

  • Wycieczka koleją Ofotbanen. Linia została otwarta jesienią 1902 r., i służyła do przewozu rudy żelaza z kopalni w Kirunie. Dziś stanowi turystyczną atrakcję przewożąc pasażerów pod samą granicę ze Szwecją. Podczas podjazdu widać panoramę Rombaksfjorden, mija się też malowniczą doliną Norddalen.

  • Wybierając się do Narwiku zimą ma się niepowtarzalną szansę zobaczenia zorzy polarnej. Na tej szerokości geograficznej występują one od późnego września do połowy marca. Latem zaś można doświadczyć dnia polarnego. W Narwiku non stop jasno jest od połowy maja do końca sierpnia, i można wówczas oglądać niesamowite zachody słońca

Zakwaterowanie

W Narwiku działa kilka hoteli i pensjonatów. Najtańsze noclegi oferuje:

  • Pensjonat Spor 1 Gjestgård położony w samym centrum miasta www.spor1.no
  • Schronisko Narvik Vanderhjem hihostels.no 
  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: wtorek, 06 marzec 2018