Położony na wschód od Stavanger, ciągnie się na długości 42 kilometrów i w najgłębszym miejscu liczy sobie 422 metry. Jego granitowe zbocza wznoszące się na kilometr wysokości tworzą krajobraz tak surowy, że brzegi fiordu są praktycznie niezamieszkane. Wyjątkiem jest osamotniona wioska Lysebotn, mieszcząca się na samym jego końcu.
Z uwagi na górzysty teren do fiordu wiedzie tylko jedna, ale za to spektakularna droga. Bardzo kręta i stroma (27 ostrych zakrętów) prowadzi z płaskowyżu Lyseheine do Lysebotn, pokonując różnicę poziomów wynoszącą około 900 metrów.
Przez fiord na jego zachodnim krańcu przebiega most (przejazd bezpłatny).
W tekście Wyjazd do Stavanger za 1000 zł piszemy o budżetowym wyjeździe do Stavanger i nad Lysefjord.
Turystów przyciąga nad fiord jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych w Norwegii – słynny klif Preikestolen, czyli Ambona. Z wodnych toni Lysefjordu wyrasta na wysokość 604 metrów niemal pionowa skała. Wieńczy ją prostokątny płaskowyż o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych.
Widok z Preikestolen na fiord dostarcza niesamowitych emocji. Ze skraju płaskowyżu w dół zerka się przeważnie na leżąco, bo chyba tylko szaleniec ryzykowałby spoglądanie w pozycji stojącej w tę pionową przepaść...
Po zobaczeniu fiordu z góry, warto jednak skusić się na sprawdzenie widoku na Preikestolen z perspektywy wodnej. Promy i statki wycieczkowe pływają z portu w Stavanger aż do Lysebotn.
Drugą z atrakcji okolic Lysefjordu jest góra Kjerag z rozpadliną skalną sięgającą 984 metrów. Na jej szczycie znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz wiszący kilometr nad lustrem fiordu. Wejście na niego wymaga sporej odwagi...
Dobrze oznaczony szlak do słynnego głazu wiedzie z parkingu przy punkcie widokowym i restauracji Øygardstøl. Przejście szlaku zajmuje około 5 godzin w obie strony. Jeśli nie mamy własnego transportu, chcąc przejść szlak do głazu możemy skorzystać z oferty wycieczek objazdowych organizowanych ze Stavanger przez firmę transportową Tide.
Inną z atrakcji okolic Lysefjordu jest wejście jego zboczem we Flørli po najdłuższych drewnianych schodach na świecie liczących 4444 stopni. Powstały one przy budowie nieczynnej już elektrowni wodnej. Możemy tam dotrzeć podczas rejsu po fiordzie statkiem Rodne.
Rejsy po fiordzie: www.tidereiser.com, www.rodne.no, www.norled.no
Wycieczki objazdowe: www.tidereiser.com
Wyprawy kajakami: www.lysefjordkajakk.com/en/