Geiranger. Król fiordów

Foto: Konrad Konieczny
Panorama na Geiranger z punktu widokowego Flydalsjuvet.

Fiordy są prawdziwą wizytówką i symbolem Norwegii, a szczególnie wąski i stromy Geirangerfjord jest najbardziej znanym z nich wszystkich. Popularność zyskał dzięki swej urodzie, ale także wygodnemu położeniu. Podróżując przez region Fiordów Norwegii nie sposób go po prostu ominąć.

Geirangerfjord, albo jak kto woli fiord Geiranger, leży na trasie tak zwanego Złotego Szlaku (Golden Route). Ta piękna trasa, biegnąca przez górskie doliny, przełęcze i dwa fiordy, łączy Drogę Trolli z Geiranger (więcej czytaj na Złoty Szlak. Geiranger - Trollstigen). To żelazny punkt większości wycieczek nad fiordy. W kraju znaleźć można wiele miejsc robiących równie duże, a może nawet większe wrażenie, ale zaletą Geiranger jest stosunkowo łatwy dojazd i bliskość do innych atrakcji takich jak lodowiec Briksdalsbreen czy secesyjne miasto Ålesund.

Wiele osób przybywa do Geiranger na pokładach statków, promów i wielkich oceanicznych wycieczkowców, które wpływają głęboko do fiordu. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej głębokości fiordu, który w najgłębszych miejscach liczy aż 600-700 metrów głębokości.

Wodospady i górskie farmy

Geirangerfjord otoczony jest przez jedne z najbardziej stromych gór na całym zachodnim wybrzeżu. Wrzyna się w nie wąskim klinem wygiętym w kształt litery "S", a z jego stromych zboczy spływają warkocze wodospadów. Najbardziej znane z nich to De Syv Søstre (Siedem Sióstr), a także Frairen (Zalotnik) i Brudesløret (Ślubny Welon). Ich potężne kaskady spadają z wysokości 300 metrów wprost do fiordu, rozpryskując wodny pył.

Aż trudno to sobie wyobrazić, ale wzdłuż stromych brzegów fiordu jeszcze przed wojną mieszkali ludzie na odizolowanych od świata farmach. Historie opowiadają o dzieciach przywiązywanych do palików, aby podczas zabawy nie spadły z urwiska oraz o farmerach blokujących głazami ścieżki by uniemożliwić przejście poborcom podatkowym. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stąd dopiero w 1961 r.

Dziś opuszczone farmy są pieczołowicie konserowane przez lokalne towarzystwo przyjaciół fiordu. Do najbardziej znanych farm należą Skageflå, Knivsflå i Blomberg. Do farmy Skageflå można dotrzeć ścieżką z Geiranger, do pozostałych niezbędna jest łódź. Dzięki pieczołowicie chronionej przyrodzie fiord Geiranger wraz z Nærøyfjordem znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz nasz gotowy plan Wyjazd nad Geiranger. 7 dni za 2000 zł. 

 

Klasyczny widok na fiord z Drogi Orłów.
Foto: Konrad Konieczny

Fiord otoczony jest przez strome góry co tylko potęguje wrażenie ogromu.
Foto: Konrad Konieczny

O poranku tafla wody na fiordzie potrafi być gładka jak lustro.
Foto: Konrad Konieczny

Geiranger

Dziś jedynym zamieszkanym miejscem nad fiordem jest licząca jedynie 300 mieszkańców osada Geiranger, położona na końcu fiordu. Znajdziemy tu kilka hoteli, punkt informacji turystycznej, kawiarenkę, sklepik z pamiątkami i kemping. Latem przy przystani panuje prawdziwy zgiełk, ale wystarczy odejść kilka kroków brzegiem fiordu i będziemy sam na sam ze spektakularną naturą.

Geiranger jest pod ciągłym zagrożeniem zerwania się lawiny z pobliskiej góry Åkerneset. W 2015 powstał nawet film katastroficzny pod tytułem Fala (Bølgen), opowiadający o możliwych skutkach takiej katastrofy.

Rejsy

Po fiordzie pływają promy łączące Geiranger z położonym po drugiej stronie fiordu Hellesylt. Regularnie pływają też statki wycieczkowe. Rejs po fiordzie to punkt obowiązkowy podczas pobytu w Geiranger. Na przejażdżkę statkiem pośród wysokich skalnych ścian wybiera się co roku około 700 tys. turystów.

W okresie wiosennym i letnim prom wycieczkowy po fiordzie kursuje kilka razy dziennie. Rozkład rejsów znajdziemy na stronie www.geirangerfjord.no. Rejs zaczyna się i kończy w Geiranger i trwa 90 minut.

Latem kursuje także prom samochodowy do Hellesylt na drugim końcu fiordu (miejsca na samochód trzeba rezerwować z wyprzedzeniem). Rozkład dostępny jest na stronie thefjords.no.

 

Podczas rejsu przez fiord statek podpływa blisko pod pionowe ściany.
Foto: Konrad Konieczny

Podejście do farmy Skageflå to jedna z najbardziej widowiskowych tras w Geiranger.
Foto: Konrad Konieczny

Punkty widokowe 

Geirangerfjord jest bardzo wdzięczny do oglądania i podziwiać go można z kilku łatwo dostępnych punktów widokowych. Mając więcej czasu możemy także wybrać się na jeden z tutejszych szlaków górskich.

Dla podróżujących samochodem najlepszy widok na fiord rozpościera się ze szczytu Drogi Orłów oraz z wiszącej nad doliną półki skalnej Flydalsjuvet. Dojdziemy do niej z parkingu przy głównej drodze. Równie spektakularny widok na fiord i okoliczne szczyty rozpościera się z góry Dalsnibba (blisko 1500 m wysokości) górującej nad całą okolicą. To jedyny szczyt w Norwegii, gdzie wjechać można samochodem. Na szczyt wjedziemy odbijając od głównej trasy nr 63 przy górskim jeziorze Djupvatn (odcinek jest płatny).

 

Droga na Dalsnibbę.
Foto: Konrad Konieczny

Fiord i okoliczne góry oglądane ze szczytu Dalsnibba.
Foto: Konrad Konieczny

Aktywnie

Będąc w Geiranger warto wybrać się na wędrówkę korzystając z wielu ścieżek prowadzących w okoliczne góry. Jedna z nich pozwala obejść od tyłu ścianę wodospadu Storseterfossen. Inna wiedzie do opuszczonej farmy Skageflå, po drodze dając znakomitą okazję do podziwiania fiordu.

Początek trasy do farmy wiedzie z przystani nad brzegiem fiordu, gdzie dotrzemy korzystając z statku wycieczkowego pływajacego po Geirangerfjordzie. W połowie rejsu kiedy statek zawraca do Geiranger należy poprosić obsługę by nas wysadziła przy brzegu. Stąd czeka nas 45 minut stromego podejścia do wysokości 250 metrów n.p.m. Widok z półki skalnej, na której stoi farma, zapiera dech. Później czeka nas około 3 godzin zejścia przez góry do centrum Geiranger. Alternatywnie możemy przejść górską ścieżką w obie strony, rezygnując z promu.

 

Pod wodospadem Storseterfossen
Foto: Konrad Konieczny

I za wodospadem...
Foto: Konrad Konieczny

 
geirangertrasy

Szlaki wokół Geiranger

Nr Nazwa
trasy
Czas
przejścia
Początek
trasy
Poziom trudności
1 Løsta 500 npm 0.5 godz Vesterås Gård Średni
2 Storseterfossen 600 npm 1.0 godz. Vesterås Gård Średni
3 Grindalseter 820 npm 2.0 godz. Hole Bru Wysoki
4 Holemyrane 450 npm 1.0 godz. w obie strony Solbakken Camping Średni
5 Flydalsnakken 400 npm 2.5 godz. w obie strony Union Hotell Niski
6 Kopane 0.5 godz. Union Hotell Niski
7 Homlongsetra 550 npm 1.5 godz. Homlong Średni
8 Hyskje 0.5 godz. Grande Niski
9 Kvanndalsfossen 550 npm 0.5 godz. Dalen Camping Niski
10 Vesteråsfjellet 200 npm 0.5 godz. Vesterås Gård Niski
11 Vinje - Hole 0.5 godz. Vinje Camping Średni
12 Gamlevegen 0.5 godz. Informacja turystyczna Niski

Inne atrakcje

Latem możemy skorzystać z bogatej oferty atrakcji, jak na przykład lot helikopterem nad fiordem i okolicznymi górami, czy spływ kajakowy po fiordzie z przewodnikiem. W punkcie informacji turystycznej możemy także wypożyczyć rowery. Z Geiranger kursują też autobusy wycieczkowe do punktów widokowych na Drodze Orłów i na Dalsnibbę. Więcej informacji na stronie www.geirangerfjord.no.

 

  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: piątek, 23 marzec 2018