Niemniej, korzystając z danych organizacji Den Norske Turistforening, propagującej turystykę górską, można wyodrębnić te z nich, które cieszą się największym powodzeniem.
Doskonale znana z licznych folderów i przewodników skała Preikestolen niczym potężna ambona góruje nad wodami Lysefjordu, w regionie Rogaland. Na jej szczyt, wznoszący się 604 metry ponad wodami fiordu, prowadzi doskonale oznakowana i przygotowana trasa. Wędrówka ze schroniska Preikestolhytta na Preikestolen i z powrotem zajmuje zwykle od czterech do pięciu godzin. Przeczytaj więcej w tekście Preikestolen czyli Ambona.
Masyw Besseggen to kolejny z hitów. Droga na jego szczyt należy do najbardziej popularnych górskich wycieczek wśród Norwegów. Wizytówką Besseggen są strome podejścia i bezkresne panoramy Parku Narodowego Jotunheimen. Przejście traktem trwa od siedmiu do ośmiu godzin. Przeczytać więcej o tym wspaniałym parku w tekście Góry Jotunheimen.
Ze szczytu Gaustatoppen w pogodny dzień można ogarnąć wzrokiem jedną szóstą powierzchni całej Norwegii! Masyw górski, położony w regionie Telemarku na południu kraju jest stosunkowo łatwo dostępny. Podejście trwające około trzech godzin najlepiej rozpocząć z parkingu w Stavro, pomiędzy Rjukan i Tuddal.
Wędrówka na najwyższy szczyt kraju (2469 m n.p.m.) należy do kanonu narodowych szlaków górskich. Nie ma piękniejszego widoku na Park Narodowy Jotunheimen, aniżeli ten, jaki rozpościera się z „dachu Norwegii”. Galdhøpiggen jest łatwo dostępny ze schronisk górskich Spiterstulen i Juvashytta. Z tego drugiego schroniska podejście jest znacznie łatwiejsze.
Aurlandsdalen jest obszarem, gdzie surowe góry spotykają się z głęboko wciętymi w linię brzegową, turkusowymi fiordami. Zróżnicowany krajobraz tworzą skaliste szczyty, pokryte bujną roślinnością doliny i spadające z hukiem wodospady. Trasa wędrówki rozpoczyna się przy schronisku Geiteryggshytta (lub w przypadku krótszej wycieczki – w schronisku Østerbø) i kończy w Vassbygdi. Przeczytaj o położonym nieopodal Majestatycznym Nærøyfjordzie.
Prawdopodobnie najbardziej malownicza i pełna fantastycznych emocji wędrówka w rejonie Alp Sunnmøre, w północnej części Krainy Fiordów Norwegii. Wiodące ku szczytowi podejście jest dosyć strome, a jego ostatni etap wymaga nawet niewielkiej wspinaczki. Szlak wiedzie na wysokość ponad 1500 metrów, a jego pokonanie zajmuje około pięciu godzin.
Na pokonanie klasycznego trójkąta w Parku Narodowym Rondane potrzeba od czterech do pięciu dni. Trasa wiedzie wokół najwyższych gór masywu Rondane. Ponieważ dawne lodowce pozostawiły na górskich traktach mnóstwo kamieni, zaleca się ubranie dobrych, wygodnych butów.
Romsdalsleggen znajduje się w okolicach Molde, w północnej części Krainy Fiordów Norwegii. Trasa wiedzie pośród malowniczych szczytów z rozległymi widokami na fiordy, płaskowyże i srebrzące się wstęgi wodospadów. Szlak rozpoczyna się w dolinie Vengedalen, posiadając kilka wariantów – w zależności od stopnia trudności.
Na północ od Lofotów położony jest nieco mniej znany, choć niezwykle atrakcyjny archipelag Vesterålen. Do najpopularniejszych szlaków na wyspach należy Szlak Królowej, nazwany tak na cześć obecnej królowej norweskiej – Sonji, wielkiej entuzjastki górskich wycieczek. Na wędrówkę należy zarezerwować sobie około ośmiu godzin.
Ciągnie się od Kautokeino w Finnmarku do Saraelv w regionie Troms. Większość trasy wiedzie przez odludny płaskowyż Finnmarksvidda, porozcinany licznymi kanionami, ze stromymi ścianami opadającymi ku położonym niżej dolinom.