Trondheim. Norweskie Gniezno

Foto: Wikipedia

Nazywane jest „duchową stolicą Norwegii”. Przez wieki przyciągało tysiące pielgrzymów, a obecnie... rzesze turystów z całego świata.

Pielgrzymi szlak

Historia Trondheim (średniowieczna nazwa to Nidaros) wiąże się ściśle z postacią króla Olafa Haraldssona. To on umocnił w Norwegii władzę królewską i rozpowszechnił chrześcijaństwo. Poległ w 1030 roku w bitwie pod Stiklestad i został pochowany w ówczesnym Nidaros. Krótko po śmierci został ogłoszony świętym. Na jego grobie zbudowano kościół, a miejsce pochówku stało się ośrodkiem kultu. Przez 500 lat, do czasu reformacji przybywali tu pielgrzymi z całej Skandynawii. Między Oslo a Nidaros wiódł specjalny pielgrzymi szlak, którym pątnicy podążali do sanktuarium.

Miasto nad fiordem

Trondheim to obecnie dostojne 170-tysięczne miasto, położone nad majestatycznym fiordem. Wokół rozciągają się jedne z żyźniejszych w Norwegii pól uprawnych, kwitnie przemysł, a w mieście życie akademickie. Co zatem przyciąga tu co roku pond 400 tysięcy turystów? Odpowiedź jest prosta: historia. Tłumy przybyszów odwiedzają miasto, aby zobaczyć piękną katedrę Nidarosdomen i znaleźć się w samym sercu norweskiej państwowości.

Katedra

Niewiele jest w Norwegii zabytków, które mogą się równać z Nidarosdomen. Pierwszy kamienny kościół powstał tu ok. 1070 roku, a wygląd zbliżony do dzisiejszego katedra otrzymała ok. 1300 roku. Aby zrozumieć jej potęgę i znaczenie trzeba wrócić do średniowiecza. Wyobraźmy sobie norweskiego chłopa, który zza wysokich gór, często po kilkusetkilometrowej wędrówce przybył w to święte miejsce... Jak wielkie wrażenie wywierał na nim majestat tej budowli. I jak ważne musiało to być miejsce, skoro pielgrzymi tygodniami znosili trudy, by choć raz w życiu odwiedzić Nidarosdomen... Zastanawiamy się nad tym, podziwiając fasadę katedry. Szary, bogato rzeźbiony gmach z figurami świętych i ornamentami budzi respekt. Wzrok przyciąga ozdobna rozeta nad wejściem, a wewnątrz urzeka surowe piękno kościoła i niezwykłe witraże. I ta świadomość, że „dotykamy” historii...

Inne zabytki

Po opuszczeniu katedry podążamy do położonego obok Dworu Arcybiskupa. Od 1152 roku Trondheim było siedzibą arcybiskupstwa i najstarsza część dworu pochodzi właśnie w tego okresu. W nastrojowym głównym budynku zaprezentowano insygnia królewskie, a także wiele oryginalnych średniowiecznych przedmiotów, ocalonych z licznych pożarów dworu i katedry. Całość położona jest malowniczo nad rzeką Nidelva.

A co ze świeckich atrakcji oferuje nam miasto Trondheim? Koniecznie trzeba odwiedzić Rockheim, czyli Muzeum Norweskiego Rocka. W tym nowoczesnym budynku położonym kilka kroków za dworcem kolejowym poznać można noweskie zespoły muzyczne ostatnich dekad. Interaktywne instalacje zachęcają do aktywnego odkrywania historii rocka, jazzu a także specjalności Norwegii - black metalu. Miejscem godnym uwagi jest także Stiftsgården. Ten rozłożysty XVIII-wieczny budynek w centrum miasta jest jedną z największych drewnianych budowli w Skandynawii! Obecnie to także oficjalna rezydencja króla Haralda V. Wspaniałe wnętrza zachęcają do odwiedzin, zwłaszcza, że przecież nieczęsto można składać wizytę w aktualnej siedzibie królewskiej...

Noclegi

Oto propozycje tanich noclegów w Trondheim i okolicy:

Schronisko Trondheim Vandrerhjem Rosenborg: www.trondheimvandrerhjem.no

Storsand Gård Camping: www.storsandcamping.no

Vikhammer Motell & Camping: www.vikhammer.no

 

  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: sobota, 10 marzec 2018