W księgarniach pojawiła się prawdziwa perełka dla miłośników norweskiej literatury. Wyjątkowo obszerna, bo licząca 768 stron, "Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu" to pierwsza taka książka w Polsce.
Autorzy antologii z całej norweskiej literatury faktu wybrali najważniejsze i najciekawsze zapisy świadków historii w XX wieku. Oto tylko kilka przykładów: rozwiązanie unii ze Szwecją, okupacja niemiecka, kolaboracja z okupantem, walka o równość, imigracja, ruch na rzecz ochrony środowiska, życie codzienne, przemysł naftowy. Zabierają tu głos nobliści (Fridtjof Nansen, Knut Hamsun, Sigrid Undset), premierzy (m.in. Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland) oraz zwykli ludzie – którzy znaleźli się w czasie i miejscu najważniejszym dla Norwegii i umieli o tym opowiedzieć.
Prace nad książką rozpoczęły się w 2012 roku i trwały 3 lata. Teksty podzielono na sześć różnych okresów od 1900 do 2000 roku. Każdy okres poprzedzony jest obszernym wprowadzeniem na temat sytuacji i wydarzeń w Norwegii, aby ułatwić umiejscowienie tekstów w odpowiednim kontekście historycznym.
Książka powstała, by pokazać prawdziwy, barwny obraz Norwegii, jej historii i ludzi przez bezpośrednie zapisy – dzienniki, wspomnienia, listy. Teksty źródłowe opatrzono komentarzami i uzupełniono prawie 100 zdjęciami z całego XX wieku.
A tak o książce mówą sami autorzy:
– Książka powstała z myślą o Polakach, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat Norwegii, zaznajomić się z jej kulturą, społeczeństwem, historią – mówi Paweł Urbanik.
– Poprzez osobiste świadectwa poznajemy tożsamość Norwegów i możemy lepiej zrozumieć, co się działo w Norwegii w XX wielu. Dla wielu z nas jest to nowa historia. Dla wielu Polaków to kraj odległy, zarówno materialnie jak i kulturowo. Jesteśmy pod wieloma względami różni, ale także podobni – mówi Agnieszka Knyt.
Książkę wydał Ośrodek Karta i dostępna jest ona od połowy marca w księgarniachi oraz w internecie jako e-book.