Jeśli pobyt w Oslo chcemy spędzić intensywnie i dużo zobaczyć, warto zaopatrzyć się w kartę miejską Oslo Pass. Można ją kupić w informacji turystycznej, a także w hotelach czy na kempingach. Karta 24-godzinna kosztuje 395 NOK (ulgowa 210 NOK), a jest dla spragnionego atrakcji turysty rzeczą niemal bezcenną!
Przede wszystkim oferuje całkowicie darmowy transport miejski, co w Oslo jest wydatkiem niemałym. Co ciekawe, mając Oslo Pass można też... popłynąć statkiem. Z nabrzeża Akerbrygga kursują łodzie, które zawiozą nas na Półwysep Bygdøy (linia 91). Strona miasta, Oslo Pass: www.visitoslo.com.
A tam czekają już niezwykłe muzea - Muzeum Kon-Tiki, Statku Fram, Łodzi Wikingów, a także przepiękny skansen Norweskie Muzeum Ludowe. Karta Oslo Pass zapewnia darmowy wstęp do wszystkich!
Jeśli starczy nam czasu, warto z centrum podjechać metrem do Skoczni Holmenkollen. Wprawdzie samą skocznię można obejrzeć w każdej chwili za darmo, ale obok jest ciekawe Muzeum Narciarstwa. Warto je zwiedzić. Natomiast miłośników malarstwa zachwyci zapewne fascynujące Muzeum Muncha. Z Oslo Pass oba muzea można odwiedzić gratis.
Po intensywnym pierwszym dniu (i maksymalnym wykorzystaniu karty miejskiej...) na drugi dzień można wybrać spokojniejsze rozrywki. Przede wszystkim spacer główną ulicą Oslo – Karl Johans gate, którą wieńczy Pałac Królewski. Jeżeli jest akurat godzina 13.30, trafimy na zmianę warty - dla turystów jest to zawsze atrakcja.
Ulica Karl Johans gate to serce miasta. Tu są położone reprezentacyjne budynki (Parlament – zwiedzanie gratis, katedra, czy słynna kawiarnia Grand Cafe) i właśnie tu można najpełniej poczuć atmosferę stolicy Norwegii. Dlatego warto niespiesznie pospacerować po centrum. Przy okazji można zajrzeć na nabrzeże Akerbrygga i do dość osobliwego ratusza, w którym wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Dalej warto się udać do twierdzy Akershus (wejście bezpłatne), skąd widać całą zatokę Oslofjordu, i na koniec do imponującego gmachu Opery, a dokładniej na jego dach... Tak, jest. Budynek przypomina wielką bryłę lodu zanurzającą się w fiordzie.
Nieco poza centrum położone jest miejsce, którego zobaczenie jest niemal obowiązkiem każdego turysty w Oslo. Chodzi o Park Frogner z kolekcją rzeźb genialnego norweskiego artysty, Gustava Vigelanda. To przepięknie utrzymany park, w którym zgromadzono 212 niezwykle oryginalnych rzeźb. Koniecznie trzeba go zobaczyć! Wstęp do parku jest darmowy.
A na koniec dnia spacer po malowniczej Grünerløkka. Jest to, modna ostatnio, dawna dzielnica robotnicza, w której osiedliło się wielu imigrantów i... artystów. To tętniące życiem miejsce, z dobrymi, często niedrogimi (jak na Norwegię!) restauracjami oraz wielokulturową mieszanką sklepików kolonialnych i artystycznych butików. Warto zobaczyć także tę twarz norweskiej stolicy...
Oferta miejsc noclegowych w Oslo jest spora, ale i tak polecamy możliwie wczesną rezerwację. W pierwszej kolejności polecamy sprawdzenie oferty kwater prywatnych w mieście, na przykład za pośrednictwem serwisu www.airbnb.pl. Wystarczy w jego wyszukiwarce wpisać hasło "Oslo". Z tańszych opcji hoteli i hosteli do wyboru mamy:
Jeśli lubimy podróżować z namiotem w Oslo są także dwa kempingi:
Dla turystów z Polski Oslo jest jedną z najtaniej dostępnych stolic w Europie. Bezpośrednie połączenia z kilku miast w Polsce oferują budżetowe linie Norwegian, Wizzair i Ryanair. Jest zatem z czego wybierać. Generalna zasada jest prosta - im wcześniej rezerwujemy bilet tym taniej.
Samo upolowanie taniego połączenie to jednak nie wszystko, wziąć trzeba pod uwagę koszt przejazdu do miasta z jednego z dwóch lotnisk działających wokół Oslo. Są to Oslo Gardermoen (główne lotnisko, gdzie lądują samoloty Norwegian czy SAS) i Sandefjord-Torp położone 120 km na południe od Oslo (tutaj lata Wizzair i Ryanair). O kosztach przejazdu z lotnisk piszemy dokładnie w tekście Transport z lotniska.
Oslo można odwiedzić też samochodem, korzystając z przeprawy promowej linii Fjord Line do położonego na południe od stolicy Langesund. Ze względu na wysokie koszty parkowania, auto warto zostawić poza centrum.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...