Rejsy po fiordach

Foto: Konrad Konieczny
Rejs przez fiord to nie tylko przerwa w podróży, ale osobne, wyjątkowe doznanie.

Kiedy oglądamy fiordy z perspektywy „lądowej”, wydaje się, że już nic piękniejszego nie może nam się trafić. Otóż okazuje się, że może... Bo podczas rejsu po fiordzie wrażenia estetyczne są zdecydowanie większe!

Jesteśmy wewnątrz tego cudu natury, a otaczające fiord góry są tak blisko, że omal można je dotknąć...

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji rejsów po norweskich fiordach. Każdy z nich jest inny i wart zobaczenia. Jedno mają wspólne – niezwykłe piękno, które na zawsze zapada w pamięć.

Nærøyfjord

To jeden z piękniejszych norweskich fiordów, a przez wielu uważany wręcz za ten najpiękniejszy. Za sprawą niepowtarzalnych walorów krajobrazowych został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W najwęższym miejscu Nærøyfjord ma tylko 250 metrów szerokości. Tym większe wrażenie robią ogromne góry, które go otaczają. Ośnieżone szczyty o wysokości do 1700 m n.p.m kontrastują z przyklejonymi do skalistych zboczy maleńkimi farmami.

Na końcu fiordu przycupnęła malownicza osada Gudvangen. To dobry punkt wypadowy do morskich wycieczek. Od stycznia do końca października kursuje stąd statek, który pływa do sąsiedniego Aurlandsfjordu i miejscowości Flåm. Z Gudvangen w sezonie letnim można też popłynąć promem samochodowym do miejscowości Kaupanger. Po Nærøyfjordzie i po sąsiednim Aurlandsfjordzie można też odbyć fantastyczną wyprawę łodziami motorowymi lub kajakami.

Statek wycieczkowy: www.fjord1.no
Prom samochodowy: www.fjord2.no
Rejsy łodziami motorowymi RIB: www.flamguide.no
Wyprawy kajakami: www.njord.as, www.nordicventures.com

 

Wyjątkowo wąski Nærøyfjord.
Foto: Konrad Konieczny

Hardangerfjord

Hardangerfjord to drugi, co do wielkości norweski fiord i zarazem trzeci w rankingu światowym – liczy 179 km długości. Obszar wokół niego nazywany jest często kwitnącym sadem Norwegii, ponieważ w tym regionie uprawia się większość rodzimych owoców (m.in. jabłek, wiśni i czereśni). Sam Hardangefjord określa się jako „królową fiordów”. Nazwa ta wydaje się całkowicie słuszna, bo fiord jest, iście po królewsku, majestatyczny i dostojny.

Otaczające go góry nie należą do najwyższych, lecz zachwycają bujną zielenią i ośnieżonymi szczytami w oddali. Nie bez powodu słynni norwescy malarze Tidemand i Gude uczynili Hardangerfjord tłem dla swojego obrazu „Orszak ślubny w Hardanger” (Brudeferd i Hardanger). Obraz stanowi klasykę norweskiego malarstwa i jest jednym z najpiękniejszych dzieł narodowego romantyzmu. Warto poznać ten sielski fragment krainy fiordów z perspektywy statku wycieczkowego.

Na rejs można wyruszyć w sezonie letnim z Nordheimsund do położonej prawie na końcu fiordu miejscowości Eidfjord. Wrażenia gwarantowane... A jeśli chcemy poznać fiord jeszcze bliżej polecamy spływy kajakowe, organizowane m.in. w Eidfjord.

Rejsy po fiordzie: fjordcruise.norled.no 
Wyprawy kajakami: flatearth.no 

Zaplanuj Wyjazd nad Hardanger. 7 dni za 2200 zł.

 

Położony nieopodal Bergen Hardangerfjord.
Foto: Konrad Konieczny

Geirangerfjord

Na północy krainy fiordów znajduje się kolejna perełka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Geirangerfjord. Otoczony majestatycznymi górami i zasilany potężnymi wodospadami fiord od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów. Jego piękno także najpełniej widać podczas rejsu. Wówczas wspaniałe wodospady Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr) są niemal na wyciągnięcie ręki.

Oczom pasażerów ukazują się też opuszczone górskie farmy, których położenie skłania do refleksji nad determinacją i odwagą ich niegdysiejszych mieszkańców. Aby wyruszyć w rejs po Geirangefjordzie najlepiej udać się do miejscowości Geiranger. Stąd w okresie wiosennym i letnim prom wycieczkowy po fiordzie kursuje kilka razy dziennie. Rejs zaczyna się i kończy w Geiranger i trwa 90 minut.

Latem kursuje także prom samochodowy do Hellesylt na drugim końcu fiordu, albo dalej do Valldal (miejsca na samochód trzeba rezerwować z wyprzedzeniem). Do dyspozycji są też łodzie motorowe RIB, a dla spragnionych bliższego kontaktu z wodą – kajaki. 

Statek wycieczkowy: www.geirangerfjord.no
Prom wycieczkowy i samochodowy: thefjords.no
Wypożyczalnie kajaków: www.geirangerfjord.no

Zaplanuj Wyjazd nad Geiranger. 7 dni za 2000 zł.

 

Słynny Geirangerfjord.
Foto: Pixabay

 

Lysefjord

Lysefjord należy do ciekawszych norweskich fiordów. Położony jest na wschód od Stavanger. Długość fiordu wynosi 42 km. Turystów przyciąga do niego jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych w Norwegii – słynny klif Preikestolen, czyli Ambona. Z wodnych toni Lysefjordu wyrasta na wysokość 604 metrów niemal pionowa skała. Wieńczy ją prostokątny płaskowyż o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych.

Widok z Preikestolen na fiord dostarcza niesamowitych emocji. Ze skraju płaskowyżu w dół zerka się przeważnie na leżąco, bo chyba tylko szaleniec ryzykowałby spoglądanie w pozycji stojącej w tę pionową przepaść...

Po zobaczeniu fiordu z góry, warto jednak skusić się na sprawdzenie widoku na Preikestolen z perspektywy wodnej. Promy i statki wycieczkowe pływają z portu w Stavanger aż do Lysebotn na samym końcu Lysefjordu.

Rejsy po fiordzie: www.tidereiser.com, www.rodne.nowww.norled.no
Wycieczki objazdowe: www.tidereiser.com

Wyprawy kajakami: www.lysefjordkajakk.com/en/

Zaplanuj Wyjazd do Stavanger za 1000 zł

 

Lysefjord oglądany z półki skalnej Preikestolen.
Foto: Konrad Konieczny

 

  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: piątek, 09 marzec 2018